Şeffaf plak tedavisi, teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan ortodontik tedavi yöntemidir. Son dönemlerde popüler hale gelen şeffaf plak tedavisinin birçok avantajı bulunuyor. Diğer yöntemlere kıyasla şeffaf plak ağızda çok estetik duruyor.

Şeffaf plak tedavisi İzmir lokasyonunda Smyrna Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik ‘iğine başvurarak estetik ve güzel görünümlü dişlere sahip olabilirsiniz. Diş görünümünden rahatsız olan ancak tel takmayı da düşünmeyen kişiler tarafından şeffaf plaklar tercih edilmektedir. Şeffaf plaklar estetik görünümlerinin yanı sıra ağız temizliğini kolaylaştırmalarıyla da çok dikkat çekiyorlar. Şeffaf plakları çıkartmak ve sonrasında onları fırçalayıp yeniden yerine takmak çok basittir. Şeffaf plak için öncelikle hastadan ölçü alınır. Ölçüler daha sonra dijital ortama taşınarak ideal konumları adım adım o ortamda verilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İzmir şeffaf plak tedavisi

Şeffaf plak diş tedavisi için ağızda görünmeyen ve takıp çıkarılan plaklar tasarlanır. Şeffaf plak diş tedavisi aşamalar halinde gerçekleşmektedir. Ortodonti uzmanı kontrolünde plakların haftalık olarak değişimi yapılmaktadır. Bu süre iki haftalıkta olabiliyor. Bahsettiğimiz bu aşamalar başlangıçtan bitime dek sürer. Böylelikle dişler adım adım ideal pozisyonunu almış olur. Plaklar şeffaf yani görünmediği için estetik önemi çok büyüktür. Klasik tedavi yöntemlerine göre şeffaf plak hem farklıdır hem de çok avantaja sahiptir.

Şeffaf plak tedavisi için ölçünün alınmasıyla başlamış oluyor. Şeffaf plak İzmir için; üst ve alt çeneden ölçü alınır. Dişlerin daha sonra ağız dışı ve içi fotoğrafları çekilir. Burada ağız içi röntgen çekimleri de aynı zamanda yapılır. Ölçüler alındıktan sonra onlar plak haline getirilmek üzere firmalara gönderilir. Ortalama 1-2 haftada plaklar hazırlanır ve bize gönderilir. Plaklar geldikten sonra hastalarımızı kliniğimize çağırıp onların takılma işlemini yapıyoruz.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları Nelerdir?

İzmir şeffaf plak tedavisi avantajlarıyla dikkat çekiyor. Şeffaf plak tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Çıkarılabilir şekilde dizayn edilmiştir. O nedenle istediğiniz zamanda kolayca çıkartabilirsiniz.
  • Konuşma, görüntü bakımından çok rahat bir uygulamadır. Kişi toplantı, etkinlik gibi kalabalık ortamlarda kendini özgüven açısından iyi hisseder.
  • Tel görünümü olmadığı için ağızda güzel güzel görünüme sebep oluyor.
  • Çıkarılabilir olduğu için yemek yerken kişiye büyük kolaylık olmaktadır.
  • Şeffaf plaklar basit şekilde çıkarıldığı için ağız hijyeni detaylı ve kolay olmaktadır.
  • Metal teller, dişlere kuvvet uygular. Buda hem konforsuzluğa hem de ağrıya sebep olur. Şeffaf plak tedavisiyse ağrı gibi olumsuzluklara kesinlikle yol açmaz. Konfor açısından da kişiye büyük kolaylıklar sağladığını söyleyebiliriz.
  • Dişler daha hızlı ve kolay düzelir.
  • Tel tedavisinde kullanılan tellerin metalleri dudak ve yanaklara değip sürtünme yaptığında ortaya kanama olayı çıkabiliyor. Tel tedavisi boyunca ortaya çıkan bu durumlar normal sayılır. Şeffaf plaklarsa pürüzsüz yüzeye sahiptir. O nedenle herhangi bir batma ya da yara gibi problemler ortaya çıkmaz.

Şeffaf Plak Kimlere Uygulanır Kimlere Uygulanmaz?

Şeffaf plak; birçok kişiye uygulanabilir. Yalnız şeffaf plak daha çok dişsel problemleri çözmede kullanılmaktadır. Çok ağır iskeletsel sorunları çözmede kullanıldığında etkili sonuçlar vermez. Hastanın şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığını anlamak için ortodonti muayenesi hastaya yapılır. Şeffaf plak tedavisinde yaş sınırı bulunmuyor.

İzmir şeffaf plak tedavisi; diş ve ağız yapısı küçük olanlara genellikle yapılmamaktadır. Aynı zamanda iskelet yapısında problem olanlara yapılması da çok uygun değildir. Şeffaf plaktan tam verim alabilmek için belirli bir süre takılması gerekiyor. Yeterli derecede şeffaf plak takılmadığında faydasını görmekte imkansızdır. Şeffaf plağın etkili sonuç vermesi için 22 saat mutlaka takılması gerekiyor. Ağız ve diş muayenesiyle birlikte kişiye uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir.

şeffaf plak tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi ile İlgili Genel Bilgiler

Şeffaf plak diş tedavisi ile ilgili pek çok konu merak edilmektedir. O konuları ve cevaplarını şöyle sıralayabiliriz:

Şeffaf Plaklar Dişlerin Hareket Etmesini Engeller mi?

Şeffaf plaklar dişlerin hareketini kesinlikle engellemez. Aksine dişlere hareket etmesini için gerekli olanakları sunar.

Şeffaf Plak Ağrılı Bir Yöntem midir?

Ortodonti tedavilerinin geneli ağrılı geçer. Fakat şeffaf plak tedavisinde ağrı çok azdır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plaklar; saklama ve temizlik protokollerinden oluşmuştur. Şeffaf plaklar haftalık değiştirildiği için sadece yemek yemeden önce sudan geçirilip mutlaka yıkanması gerekiyor. Plaklar eğer uzun zaman kullanılacaksa özel temizleyici partiküllerle temizlenmesi gerekiyor.

Şeffaf Plaklar Günlük Ne Kadar Süre Takılmalıdır?

Şeffaf plakların etkisinin görülmesi için günlük 20 ile 22 saat takılması gerekiyor. Şeffaf plaklar yemek yerken çıkarılıp daha sonra tekrar takılmalıdır.

Şeffaf Plak Tedavisi Çocuklara Uygulanır mı?

Şeffaf plak her yaş grubuna uygulanır. Çocuklara uygulanmasında şeffaf plağın hiçbir sakınca yoktur.

Şeffaf Plak Konuşmayı Etkiler mi?

Şeffaf plak tedavisi sadece 2 gün alışma evresi olduğu için konuşmayı etkileyebilir. 2 günlük alışma evresinden sonra konuşmanız eski halini alır.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi fiyat bakımından ilk etapta diğer tedavi yöntemlerine nazaran maliyetli görülür. Fakat avantajları düşünüldüğünde şeffaf plakların fiyatının gayet uygun olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak da başka tedavi yöntemlerine kıyasla çok daha etkilidir.

Şeffaf plak fiyatları; ortodonti muayenesi sonucunda gerek görülen plak sayısına göre belirlenmektedir. Şeffaf plaklar kişiye göre üretilir. Fiyatlarının yüksek olmasının en büyük sebebidir. Her hastanın diş ve ağız yapısına göre fiyat farklılaşır.